Europska komisija usvojila Program Učinkoviti ljudski potencijali 2021. – 2027. vrijedan 2,27 milijardi eura

Body

Nakon usvajanja Sporazuma o partnerstvu u kolovozu, Europska komisija je 11. listopada 2022. usvojila Program Učinkoviti ljudski potencijali 2021. – 2027., prvi takav program iz paketa Kohezijske politike koji će se financirati iz Europskog socijalnog fonda plus u ukupnoj vrijednosti oko 2,27 milijardi eura.

Ulaganja su značajna za radnike, poslodavce, starije osobe, djecu, osobe s invaliditetom te izravno imaju utjecaj na svakodnevni život građana Republike Hrvatske, od kvalitete usluga koje primaju, kvalitete i dostupnosti obrazovanja djece, učenika i studenata do novih mogućnosti na tržištu rada i novih prilika za obrazovanje i stjecanje vještina kojima će osigurati bolja i sigurnija radna mjesta.

Program predviđa značajna ulaganja u četiri ključna područja zapošljavanje, obrazovanje, socijalno uključivanje te zdravstvenu i dugotrajnu skrb.

Ukupno je planirano 717 milijuna eura za ulaganja u tržište rada, zapošljavanje i nove vještine za zaposlene i nezaposlene, s naglaskom na mlade, koje će izravno utjecati na povećanje kvalitetnih radnih mjesta u Hrvatskoj.

Osigurano je 697 milijuna eura za ulaganje u sustav obrazovanja i cjeloživotnog učenja koje će dovesti do visoko kvalificiranih ljudi i radne snage spremne za buduće tržište rada.

Ulaganjem u socijalno uključivanje najranjivijih kroz razvoj i dostupnost usluga u zajednici u iznosu od 687 milijuna eura izravno će se doprinijeti smanjenju osoba u riziku od siromaštva i socijalne isključenosti te omogućavanju samostalnog i dostojanstvenog života ranjivim skupinama u društvu.

Ulaganjem u zdravstveni sustav i razvoj politike dugotrajne skrbi uz pomoć 80 milijuna eura osigurat će se pristupačna i kvalitetna usluga.

U odnosu na razdoblje 2014. – 2020., nastavit će se financirati uspješni projekti kao što su mjere aktivne politike zapošljavanja, rad pomoćnika u nastavi za učenike s teškoćama, rad osobnih asistenata za osobe s invaliditetom, stipendija za studente iz ranjivih skupina.

Ulagat će se u vrtiće, specijalizacije za liječnike i usavršavanje medicinskog osoblja, proces deinstitucionalizacije i transformacije, osigurat će se školska prehrana za ranjivu djecu kao i podjele hrane i materijalne pomoći, širenje socijalnih usluga za ranjive skupine uključujući hrvatske branitelje, ulagat će se i u socijalno uključivanje kroz kulturu, turizam i sport te nastavak programa Zaželi posebno usmjerenog na pomoć i podršku starijim i nemoćnim osobama u svakodnevnom životu.

Od novih ulaganja kroz ESF+ program financirat će se uvođenje financijskih instrumenata za mikro i male poduzetnike te društvena poduzeća, ciljano ulaganje u podršku za uvođenje cjelodnevne škole, besplatnu pomoć u učenju i izvanškolske aktivnosti za djecu u riziku od siromaštva te ulaganja u dugotrajnu skrb. Posebna pozornost će se posvetiti ulaganju u one vještine koje su potrebne za tržište rada kroz financiranje mjera obrazovanja za 75 tisuća zaposlenih i nezaposlenih osoba.

Također, za jačanje ključnih partnera u provedbi ESF+ programa, organizacija civilnoga društva i socijalnih partneraosigurano je ukupno 64 milijuna eura (54 milijuna eura za jačanje kapaciteta civilnog društva i 10 milijuna eura za jačanje kapaciteta socijalnih partnera).

Izvor: esf.hr

Actual news